Na tej stronie znajdziesz
Regulamin udostępniania
Zasady udostępniania BbPN reguluje zarządzenie dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego nr 8/2025 z dnia 18.04.2025 r. w sprawie sposobów udostępniania obszarów BbPN w celach turystycznych i rekreacyjnych. Zawiera ono podstawowe zasady korzystania z jego walorów przez wszystkich zwiedzających. Ich przestrzeganie ma kluczowe znaczenie dla wypełniania głównego celu Parku Narodowego, jakim jest ochrona przyrody. Zachęcamy do zapoznania się z treścią zarządzenia - link.
Informacje o innych przepisach znajdziesz w zakładce "Regulaminy"
Ostrzeżenia
Informacje
Ponownie udostępniona infrastruktura turystyczna
Zasady korzystania z parku
Cała przyroda Parku oraz jego walory krajobrazowe podlegają ochronie ustawowej, a odwiedzający są proszeni o odnoszenie się do niej z należytym szacunkiem.
Odwiedzający są proszeni o zachowanie ciszy i pozostawienie po sobie takiego porządku, jakiego oczekują przy następnych odwiedzinach w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Odwiedzający są proszeni o zachowanie ciszy i pozostawienie po sobie takiego porządku, jakiego oczekują przy następnych odwiedzinach w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Zwiedzanie Parku może odbywać się po oznakowanych szlakach turystycznych (pieszych i rowerowych), ścieżkach edukacyjnych i biegowych, drogach publicznych, oraz szlakach wodnych rzekami: Biebrza, Brzozówka, Ełk, Jegrznia, Netta, Sidra i Wissa, oraz kanałach Augustowskim i Rudzkim, a także podwodnym szlakiem Biebrzy „Po drugiej stronie lustra”.
Za wstęp do Parku pobiera się opłatę w formie wykupienia karty wstępu, odrębnej na szlaki lądowe i wodne.
Za udostępnianie Parku do wędkowania pobierana jest opłata w formie „Licencji na amatorski połów ryb w Biebrzańskim Parku Narodowym”.
Ruch pojazdów mechanicznych może odbywać się wyłącznie po udostępnionych drogach publicznych i dojazdach do miejsc postojowych.
Poszczególne trasy turystyczne mogą być czasowo wyłączane z ruchu turystycznego na całych odcinkach lub częściowo ze względu na: lęgi ptactwa, okresy godowe łosi (bukowisko) i jeleni (rykowisko), zagrożenia pożarowe, niekorzystne warunki pogodowe i skutki ich występowania (jak np.: wiatrołomy, śniegołomy, zawały).
Grupy liczące powyżej 7 osób są obowiązane zwiedzać Park po szlakach lądowych pod opieką przewodnika posiadającego „Zezwolenie na wykonywanie usług przewodnickich po BbPN”.
Biwakowanie, rozpalanie ognisk, palenie wyrobów tytoniowych oraz używanie otwartego płomienia na terenie BbPN, jest dozwolone wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.
Przebywanie w miejscach udostępnionych w BbPN może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Decyzje dotyczące wejścia na teren Parku odwiedzający podejmują w oparciu o własne doświadczenie i na własne ryzyko.