Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Wykup gruntów na cele ochrony przyrody w Biebrzańskim Parku Narodowym

Dnia 16 stycznia 2025 r. Biebrzański Park Narodowy podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu „Wykup gruntów na cele ochrony przyrody w Biebrzańskim Parku Narodowym” nr FENX.01.05-IW.01-0085/24 w ramach działania FENX.01.05 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
W projekcie planujemy wykup 337 ha gruntów na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego, na których występują cenne siedliska przyrodnicze oraz siedliska cennych gatunków ptaków i roślin.

Wykup gruntów trwale przyczyni się do ochrony ww. zasobów Parku na obszarach na których w tej chwili nie jest to możliwe. Zakupione grunty wchodzą w zasób skarbu państwa co umożliwi ochronę zagrożonych siedlisk oraz gatunków zgodnie z polityką państwa i standardami UE. Z wieloletnich doświadczeń Parku wynika, że wykup gruntów/dysponowanie gruntem przez skarb państwa jest kluczowym działaniem, które umożliwia prowadzenie ochrony czynnej lub biernej cennych siedlisk i gatunków, zgodnie z ich potrzebami ochronnymi.

Zakupione grunty będą wykorzystane na cele ochrony przyrody. Na zakupionych gruntach prowadzone będą działania ochrony czynnej (odkrzaczanie, koszenie, usuwanie gatunków obcych inwazyjnych) lub też prowadzona będzie ochrona bierna w zależności od wymogów siedliskowych i gatunkowych. Park dopuszcza wydzierżawienie zakupionych gruntów osobom trzecim w celu prowadzenia przez te podmioty ww. działań ochronnych.

Wartość projektu: 8 185 133,48 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 6 957 363,45 zł


Joanna Zawadzka 05.02.2025 r.

Zgłaszanie nieprawidłowości

Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w sposób:

etyczny, jawny, przejrzysty.
Zgłaszać można podejrzenia nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmiotów realizujących i wykonujących projekty (np. Beneficjentów, Wykonawców)

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:


Więcej informacji o mechanizmie  zgłaszania nieprawidłowości na stronie:

Zgłaszanie nieprawidłowości - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej