Idź do

Pomagamy dzikim pszczołom - relacja

W sobotę 11 maja w Goniądzu odbyła się akcja wolontariatu dla przyrody, polegająca  na rewitalizacji hotelików dla owadów na skwerach zieleni. 
Pomoc dzikim owadom zapylającym jest niezbędna, bo podobnie jak pszczoły miodne, pełnią one kluczową rolę w zapylaniu roślin. Zapytacie, jakie to są właściwie te owady zapylające? Dzikich zapylaczy jest w Polsce blisko 500 gatunków, są to trzmiele oraz dzikie pszczoły z rodzin: lepiarkowate, miesierkowate, pszczolinkowate,  pszczołowate, smuklikowate, spójnicowate. 
Dzikie zapylacze choć kiedyś były bardzo liczne, teraz giną. Znikają naturalne miejsca ich schronień oraz kurczą się zasoby żywieniowe siedlisk. Do tego nadmierna chemizacja, utrata miejsc do gniazdowania, jakimi były drewniane budynki, wypalanie traw czy zatrucie środkami ochrony roślin – to przyczyny złej sytuacji dzikich owadów zapylających. Dlatego ważne jest każde działanie pomagające dzikim pszczołom.
Współpraca BbPN z gminą Goniądz jest bliska, dlatego zainicjowaliśmy akcję rewitalizacji hotelików dla dzikich pszczół na miejskich skwerach zieleni. Do pracy zgłosiło się kilkunastu wolontariuszy. Cieszymy się szczególnie z obecności nastolatków, młodych mieszkańców Goniądza, którym temat ochrony przyrody nie jest obojętny.
Akcja ta była zachętą do zapoznania z naszym programem edukacyjnym Junior Ranger. Chcemy reaktywować wolontariat młodzieży w wieku 13-16 lat, polegający na tym, by w wolnym czasie  zrobić coś pożytecznego dla przyrody, poznać bliżej naturę i się z nią zaprzyjaźnić. Program edukacyjny Junior Ranger jest inicjatywą międzynarodowego stowarzyszenia obszarów chronionych Europarc Federation. W Europie działa około 80 grup młodzieży skupionych przy parkach narodowych w różnych krajach. Młodzi ludzie kilka razy w roku spotykają się na akcjach wolontariatu, wyjeżdżają na obozy przyrodnicze. Grupa Junior Ranger powstała przy Biebrzańskim Parku Narodowym w 2014 roku. Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia naszych działań i dołączenia. Kontakt w tej sprawie: Ewa.Wiatr@biebrza.org.pl
Wsparcia finansowego dla programu edukacyjnego „Junior Ranger w Biebrzańskim Parku Narodowym” udziela Fundacja PGE.

Więcej o pomaganiu owadom zapylającym na dzicyzapylacze.pl

Więcej o międzynarodowym programie edukacyjnym Junior Ranger na Europark