Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Konferencja jubileuszowa BbPN

Konferencja jubileuszowa BbPN „30 lat dla ochrony przyrody. Biebrzański Park Narodowy – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”.

W dniach 23-24 maja 2024 roku w Goniądzu odbyła się konferencja popularnonaukowa zorganizowana przez Biebrzański Park Narodowy w ramach jubileuszu 30. rocznicy utworzenia Parku. Na konferencji podsumowano działalność BbPN w zakresie ochrony przyrody, edukacji, udostępniania dla turystyki i rekreacji oraz badań naukowych. Omówiono zagadnienia współpracy z samorządami i instytucjami związanymi z ochroną przyrody i społecznością lokalną.

„Chcę Państwu bardzo serdecznie podziękować za Waszą troskę o ten przepiękny kawałek Polski. Możemy tu oglądać jak przyroda współgra z działalnością rolniczą człowieka, a lokalne społeczności mogą obok niej współistnieć – mówiła w wystąpieniu okolicznościowym Pani Paulina Hennig-Kloska Minister Klimatu i Środowiska. – Jednak przyroda głosu nie ma i sama za siebie mówić nie może, dlatego dziękuję pracownikom Biebrzańskiego Parku Narodowego, że mówią w jej imieniu. Różnorodność biebrzańskiej przyrody, dzikiego ptactwa są po części świadectwem Państwa pracy, za którą dzisiaj pragnę serdecznie podziękować. Dziękuję Radzie Naukowej Parku oraz wszystkim instytucjom i społecznościom lokalnym, które wspierają działania na rzecz ochrony przyrody nad Biebrzą” – dodała Pani Minister.

Podczas panelu dyskusyjnego głos zabrał Pan Mikołaj Dorożała, Główny Konserwator Przyrody, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: „Chcemy wspierać parki narodowe, bo tego oczekują Polacy. Podejmujemy konkretne działania, bo chcemy, aby nasze parki narodowe się rozwijały” – mówił, przedstawiając zarys polityki rządowej dotyczącej perspektyw ochrony przyrody. 

Konferencja była okazją do rozmowy o funkcjonowaniu BbPN w kontekście zachowania walorów przyrodniczych i funkcjonowania społeczności lokalnej. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, władz rządowych, samorządów lokalnych, dyrektorzy 22 polskich parków narodowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji współpracujących z Parkiem, Rada Naukowa i byli dyrektorzy BbPN oraz osoby zaangażowane w ideę powołania Parku: Prof. A. Dyrcz, M. Bagiński, R. Modzelewski, E. Komenda. Nie zabrakło reprezentacji emerytów, którzy pracowali jeszcze w latach 80. w Biebrzańskim Parku Krajobrazowym i towarzyszyli inauguracji BbPN 30 lat temu: M. Brzezickiego, Z. Muczyńskiego.

„Śmiało można powiedzieć, że nasz Park jest dumą nie tylko Polaków, ale całej Europy.  To wspaniałe dziedzictwo przyrody, które było niesione przez całe stulecia przez lokalną społeczność – mówił w wystąpieniu Artur Wiatr dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. –  Jesteśmy wdzięczni naszym poprzednikom, znakomitemu gronu naukowców, przyrodników, przedstawicielom władz lokalnych i mieszkańcom za poparcie i za trud jaki włożyli 30 lat temu w utworzenie BbPN. My dziś jesteśmy spadkobiercami tego wielkiego dzieła. (…) W obecnym czasie o mokradłach mówimy już nie tylko w kontekście: „jaki piękny ptaszek czy roślinka”, ale myślimy o globalnym znaczeniu naszych bagien dla retencjonowania wody. To przecież wpływa bezpośrednio na nasze dobro”– podkreślił w wypowiedzi Artur Wiatr.

W panelu dyskusyjnym wybrzmiał głos lokalnej społeczności reprezentowany przez Pana Andrzeja Dudkiewicza, Burmistrza Goniądza. „Jako samorządowcy postrzegamy park narodowy jako dobro wspólne, narodowe. Pamiętamy, że przyroda biebrzańska była kształtowana przez setki lat też przez ludzi i dzięki naszym przodkom, którzy od pokoleń o ten teren dbali. Teraz, my – myślę tu o mieszkańcach, samorządach i instytucjach działających nad Biebrzą, w tym o BbPN – jesteśmy na siebie skazani i staramy się żyć w symbiozie. (…) Przez te 30 lat istnienia Parku widzimy wszyscy wyraźny rozwój turystyczny naszej gminy.  Wiążemy nadzieję na jeszcze większy rozkwit turystyki i dokładamy starań, by zrealizować planowane, szerokie inwestycje wspólnie z dyrekcją Parku. (…) Liczymy na wsparcie ze strony państwa polskiego dla samorządów w zrównoważony rozwój naszych gmin, które leżą w otoczeniu parków narodowych” – dodał Burmistrz Goniądza.
Podczas konferencji wygłoszono siedem wykładów dotyczących stanu zasobów przyrodniczych w BbPN. Współgospodarzem konferencji był Profesor Tomasz Okruszko, reprezentujący Radę Naukową Parku. W sesji „Park i jego otoczenie społeczne” Profesor zwrócił uwagę słuchaczy na następujące kwestie: „Głód wypędziliśmy z Europy dzięki temu, że osuszone zostały prawie wszystkie bagna i doliny rzek. Teraz ten osuszony krajobraz spotyka się ze zmianami klimatu. I całkowicie do niego nie pasuje. Wobec gwałtowności tych zmian, wobec grożącej suszy, doceniamy jak ważne są mokradła, jak ważna jest ich ochrona. I tu jest ranga Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie prowadzi się stale, od wielu lat  bardzo dokładny monitoring przyrody i śledzi się zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie nie przez rok, czy dwa, jak w różnych projektach, ale w sposób ciągły. To ważna rola parku narodowego jako laboratorium wiedzy. (…) Patrząc na BbPN zawsze trzeba brać pod uwagę największego użytkownika łąk bagiennych, jakimi są rolnicy.  Dlatego ważne jest, by wypracowywać sposoby, aby gospodarstwa rolne mogły dobrze funkcjonować ekonomicznie i jednocześnie, aby część środowiska pozostała pod ochroną i buforowała te niekorzystne procesy związane ze zmieniającym się klimatem”.

Konferencję zakończyła ceremonia wręczenia odznak honorowych 14 pracownikom BbPN.  Odznaki honorowe nadawane przez Ministra Klimatu i Środowiska są – jak mówi właściwe rozporządzenie Rady Ministrów – „zaszczytnymi i honorowymi wyróżnieniami” nadawanymi w uznaniu szczególnych zasług dla ochrony środowiska i klimatu. Odznaczenie z rąk Ministra Klimatu i Środowiska, Pani Pauliny Hennig-Kloski otrzymały następujące osoby: Robert Acewicz, Adam Bernatowicz, Urszula Biereżnoj-Bazille, Anna Bojsza, Piotr Dombrowski, Michał Fabiszewski, Beata Głębocka, Agnieszka Henel, Łukasz Krajewski, Magdalena Marczakiewicz, Piotr Tałałaj, Ewa Wiatr, Artur Wiatr, Grzegorz Wroceński, Joanna Zawadzka.

Konferencję „30 lat dla ochrony przyrody…” zorganizowano w ramach Programu aktywnej edukacji prowadzonej przez Biebrzański Park Narodowy pn. „Z myślą o przyszłości – chrońmy i dbajmy o środowisko”, w zakresie programu priorytetowego Edukacja ekologiczna na lata 2021-2025, sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Konferencja objęta została patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska.

Partnerami wydarzenia byli: Fundacja PGE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Instytut Kronenberga – Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych, Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych. Patronatem medialny sprawowało Polskie Radio Białystok S.A. 


Tekst: Ewa Wiatr

Parter wydarzenia: BGK - Idea 3W


Retransmisja konferencji.

Relacje w mediach:

Radio Białystok

TVP3 Białystok

Msza w kościele p.w. św. Agnieszki w Goniądzu

Scena i widownia

Składanie życzeń

Wykłady i dyskusje

Wręczenie odznaczeń

Konferencja objęta została patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska.

Partnerami wydarzenia byli: Fundacja PGE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Instytut Kronenberga – Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych, Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych. Patronatem medialny sprawowało Polskie Radio Białystok S.A.