Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Bociany czarne - podsumowanie sezonu

W 2024 r. służby BbPN kontynuowały monitoring gniazd i lęgów bociana czarnego, także z wykorzystaniem fotopułapek. Nasze szczególne zainteresowanie tym gatunkiem wynika ze znacznego spadku jego liczebności na obszarze Parku w ciągu ostatnich dwóch dekad, niewielkiej obecnie liczby zajętych gniazd i niskiego sukcesu lęgowego.

Monitoring wykazał obecność w sezonie lęgowym na gniazdach w granicach BbPN trzech par bocianów czarnych (hajstr), z których do lęgów przystąpiły dwie. Żadna z nich nie osiągnęła sukcesu lęgowego. W jednym przypadku strata lęgu nastąpiła na etapie jaj. W drugim, w rejonie Czerwonego Bagna, z trzech złożonych jaj wykluły się dwa pisklęta, jednak pierwsze dni po wykluciu przeżyło tylko jedno z nich. W wieku 35 dni młody bocian czarny został zaobrączkowany i wyposażony w logger GPS. Niestety prawie odchowany młody, w wieku 57 dni, został upolowany na gnieździe przez dorosłego bielika. Bielik, nie wiadomo, czy ten sam osobnik, odwiedził to gniazdo także tuż przed lęgiem, dn. 12.04.2024 r. Przebieg lęgu można prześledzić na załączonej dokumentacji fotograficznej i filmowej z fotopułapek.

Dla porównania w 2023 r. do lęgów w BbPN, w tych samych gniazdach, przystąpiły również 2 pary hajstr. Obydwie osiągnęły wówczas sukces lęgowy, szczęśliwie unikając drapieżników i wyprowadzając łącznie 7 młodych.

Zebranie powyższych danych było możliwe dzięki wsparciu @Fundacja PGE [link]. Ze środków przekazanych przez Fundację PGE sfinansowano w 2024 r. koszty zakupu loggera GPS dla bociana czarnego oraz usług alpinistycznych związanych z montażem i obsługą fotopułapek na drzewach gniazdowych. Dziękujemy!

Tekst: Krzysztof Henel

Film

Odtwórz

Bociany czarne w BbPN - sezon 2024