Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Zakład Ekologii i Ewolucji Zwierząt Wydziału Biologii na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi projekt badawczy pt. "Ankieta o obecności psa domowego w środowisku naturalnym".

Opis projektu

Pies domowy od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi w różnych aspektach życia. Jest pierwszym gatunkiem dzikiego zwierzęcia udomowionym przez ludzi, cenionym za swoją wszechstronność, adaptacyjność oraz umiejętność współpracy z człowiekiem. Psy wspierają ludzi w wielu dziedzinach: polowaniach, ochronie mienia i zwierząt gospodarskich, działaniach specjalnych (pomoc osobom z niepełnosprawnościami, akcje poszukiwawcze, wykrywanie materiałów niebezpiecznych czy nawet niektórych chorób). Niezależnie od tego, wiele osób ceni je również ze względów estetycznych i towarzyskich.

Jednakże obecność psów niesie ze sobą także negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Szacuje się, że globalna populacja psów przekracza 700 milionów osobników, czyniąc je najliczniejszym drapieżnikiem na świecie. Spośród nich aż 75% stanowią zwierzęta mogące swobodnie poruszać się po swoim otoczeniu. Tylko część tej grupy to psy bezpańskie; pozostałe to zwierzęta pozostawione bez odpowiedniego nadzoru lub zaniedbane przez właścicieli. Najczęściej spotykane są one na terenach wiejskich i leśnych, gdzie mogą wchodzić w interakcje z dzikimi zwierzętami.

Negatywny wpływ psów na dziką faunę obejmuje m.in.: drapieżnictwo, konkurencję, płoszenie, hybrydyzację oraz przenoszenie chorób i pasożytów. Psy mają przewagę nad lokalnymi drapieżnikami dzięki swobodnemu przemieszczaniu się pomiędzy miejscami zapewniającymi im pożywienie i schronienie a obszarami leśnymi. Polują zarówno samotnie, jak i w grupach, niejednokrotnie wykorzystując stworzone przez człowieka bariery do skuteczniejszego polowania. W niektórych regionach Polski psy są odpowiedzialne za śmierć nawet do 10 saren na 100 km². Ponadto psy stanowią istotne zagrożenie dla rodzimych dzikich psowatych poprzez ryzyko hybrydyzacji oraz transmisji chorób zakaźnych i pasożytów.

Cel projektu

Celem projektu jest określenie skali i skutków oddziaływania psów na środowisko naturalne oraz ocena, czy sposób opieki nad psami wpływa na ich interakcje z dzikimi zwierzętami.

Z dostępnych informacji wynika, że niewiele instytucji rządowych prowadzi regularne badania dotyczące obecności psów w środowisku naturalnym, stąd znalezienie informacji, które pozwolą ocenić wpływ psa domowego na dzikie zwierzęta w Polsce jest niezmiernie utrudniony. Link do ankiety oraz plakat zachęcający do akcji znajdują się poniżej.

Z A S A D Y Z B I E R A N I A O B S E R WA C J I

1 . O B S E R WA C J E  D O T Y C Z Ą  P S Ó W  W  N AT U R A L N Y M K R A J O B R A Z I E  TJ . L A S ,  Ł Ą K A ,  G Ó R Y,  P O L E

2 . N I E  N O T U J E M Y  Ż A D N Y C H  I N F O R M A C J I  D O T Y C Z Ą C Y C H  L U D Z I

3 . N I E  K R Z Y W D Z I M Y  Z W I E R Z ĄT

K O N TA K T:  K M . S T E P N I A K 3 @ U W. E D U . P L